Small high precision 12V 24V DC RS485 digital laser displacement sensor PDE-CR400 series
Short Description:
Ultra-small size, metal housing, solid and durable
Convenient operation panel with visualized OLED display to complete all function settings fastly
Tiny 0.5mm diameter beam for precise measurement of very small objects
The repetition accuracy can reach 800μm to achieve high-precision segment difference detec
Powerful function setting and flexible output way
Complete shielded desgin, stronger anti-interference perfomance
Product Detail
Download
Product Tags
Product Features
>Center distance:400mm
>Measuring range:200mm
>Full scale(F.S.):200-600mm
>Dimension:45mm*27mm*21mm
>Supply voltage:12...24VDC
>Consumption power:≤960mW
>Resolution:100μm
>Linear accuracy:±0.2%F.S.(measuring distance 200mm-400mm);
±0.3%F.S.(measuring distance 400mm-600mm)
>±Repeat accuracy:300μm@200mm-400mm;800μm@400mm(Include)-600mm
>Response time:<10ms
Part Number
RS-485 PDE-CR400TGR
4...20mA + 0-5V PDE-CR400TGIU
Center distance 400mm
Measuring range ±200mm
Full scale(F.S.) 200-600mm
Supply voltage 12...24VDC
Consumption power ≤960mW
Load current ≤100mA
Voltage drop <2V
Light source Red laser(650nm);Laser level:Class 2
Beam diameter About Φ500μm(at 400mm)
Resolution 100μm
Linear accuracy ±0.2%F.S.(measuring distance 200mm-400mm);±0.3%F.S.(measuring distance 400mm-600mm)
Output 2(Model selection) Analog:4...20mA(Load resistance<300Ω)/0-5V;Switch value:NPN/PNP and NO/NC settable
Distance setting RS-485:Keypress/RS-485 setting;Analog:Keypress setting
Response time <10ms
Dimension 45mm*27mm*21mm
Display OLED display(Size:18*10mm)
Temperature drift <0.03%F.S./℃
Indicator Laser working indicator:green light on;Switch output indicator:yellow light
Protection circuit Short circuit protection,reverse polarity protection,overload protection
Anti ambient light Incandescent light:<3,000lux;Sunlight interference:≤10,000lux
Protection degre IP65
Material Housing:Zinc alloy;Lens:PMMA;Diaplay:Glass
Vibration resist 10...55Hz Double amplitude1mm,2H each in X,Y,Z directions
Impulse resista 500m/s²(About 50G)3 times each in X,Y,Z directions
Connection 2m Composite cable(0.2mm²)
Accessory M4 screw(length:35mm)x2,nut x2,gasket x2,mounting bracket,operation manual